Széchenyi Istvánról röviden

2024.06.30

Ki volt István Szechenyi?

A magyar történelemben van néhány név, akiket érdemes tudni - főleg budapesti turistaként, hiszen gyakran találkozunk a városban történelmi nevekkel. Az egyik ilyen Széchenyi István, akinek a nevét több attrakció is viseli: széchenyi fürdő, Szécheni Lánchíd, Széchenyi tér, Széchenyi könyvtár...

Széchenyi István a 19. században élt, egy nemesi családba született. Ekkor sok arisztokrata nem élt Magyarországon, talán nem is beszélt magyarul, az osztrák birodalomból választottak házastársat. Azonban sok arisztokrata család a pénzével és műveltségével a hazát támogatta. Ilyen volt a Széchenyi család is.

Habár Széchenyi fiatalon kicsapongó életet élt, és vad természete volt, egy nagy szerelem változst hozott. Seilern Crescence grófnő iránt érzett hatalmas szerelme inspirálta, hogy a közélet felé forduljon és közügyekkel foglalkozzon. Habár a grófnő ekkor férjnél volt, a férj halála után (12 év után) Széchenyi elvette feleségül a nőt, és a nő 7 gyermekét együtt nevelték valamint még 3 gyerekük született.

Mivel Széchenyi sokat utazott, rádöbbent, hogy Magyarország nagyon elmaradott, és mindent megtett, hogy fejlesssze az országot.

Ügyek és újítások:

a lóverseny sportág és a lótenyésztés megalapítása Magyarországon

a Duna és a Tisza folyók szabályozása

a magyar nyelv ügye, létrehozza saját pénzből a Magyar Tudományok Akadémiát

a beszédeit már nem latinul, hanem magyarul mondja

a dunai hajózás és kereskedelem fejlesztése

a balatoni gőzhajózás fejlesztése

könyvet írt a hitelről, a gazdaság fejlesztéséről

igyekezett meggyőzni a nemeseket, hogy pont az ő kiváltságaik, és a feudális viszonyok, a jobbágyok helyzete tartja vissza az országot a fejlődéstől

Érdekes, hogy ennek ellenére pont a nemesek támogatták leginkább a programját.

Az ő ötlete volt Buda és Pest egyesítése is.

Mivel nem akart hirtelen változásokat így kossuth Lajos ellenpárjaként gondolunk rá sokszor, pedig valójában ugyanazt akarták: az ország fejlődését és szabadságát. Kossuth nevezte t először a "legnagyobb magyarnak". De míg ő a Habsburgokhoz hű maradt volna, a Kossuth féle szabadságharc a császár ellen fordult.

Az első felelős magyar kormányban közlekedés- és közmunka miniszter lett. Azonban a Kossuthtal kapcsolatos ellentétek miatt hamarosan lemondott.

A lemondása után elmegyógy intézetbe vonult, de nem igaz, hogy megőrült! Inkább lelkileg viselte meg a politikai paradoxon és az ország nehéz helyzete. Az intézetben könyveket írt és politikusokat fogadott, akik tanácsért mentek hozzá.

Élete végén egyre inkább Habsburg-ellenes lett, például a császárt (aki ekkor már magyar király is volt) trónbitorlónak nevezte. Egyre több támadás érte. írásait elkobozták, az intézetből elmenekült.

Saját kezével vetett véget életének.

Ha többet akarsz megtudni Budapestről és fontos magyar személyekről, válaszd budapesti idegenvezetőinket! budapestmylove@gmail.com